Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Boom innowacji w małych i średnich miastach Polski Wschodniej

Z końcem lipca br. zamknięto nabór wniosków dla przedsiębiorców na wdrażanie innowacji w Polsce Wschodniej (poddziałanie 1.3.1 Programu Polska Wschodnia). Firmy łącznie wnioskują o kwotę 442 mln zł dofinansowania, przy czym budżet konkursu wynosi 195 mln zł. Za około 3 miesiące dowiemy się, które projekty zostaną dofinansowane z Funduszy Europejskich. Aż 92% wnioskodawców planuje inwestycje w średniej wielkości miastach lub mniejszych miejscowościach makroregionu.

Grafika przedstawia, w których miastach złożono wnioski i podpisano umowy w działaniu 1.3.1

"Nie zbudujemy w Polsce silnej gospodarki, jeżeli ważne lokalnie i regionalnie ośrodki będą nadal borykać się z takimi problemami jak odpływ ludności, wysokie bezrobocie, niski dochód czy słaby dostęp do usług publicznych. Dlatego w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju polski rząd postawił na zrównoważony rozwój kraju, włączający miasta średnie i mniejsze miejscowości. Środkiem do tego są m.in. innowacje i inwestycje sektora prywatnego" - wskazuje Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
"W powszechnym przekonaniu innowacje to domena większych firm z dużych miast. Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej udowadniają, że tak być nie musi. Większość naszych wnioskodawców to przedsiębiorcy z takich miejscowości jak Kraśnik, Sanok czy Reszel. Cieszy mnie to, że środki Programu trafią do firm mocno powiązanych z lokalnymi społecznościami i rynkami pracy"  –  dodał wiceminister rozwoju.

O dotację w kwocie do 7 mln zł mogły ubiegać się firmy posiadające własne lub zakupione wyniki prac badawczo-rozwojowych, dzięki którym na terenie Polski Wschodniej będą w stanie stworzyć innowacyjne wyroby lub usługi. Innowacyjne - czyli nowe na polskim rynku lub znacząco usprawnione, np. przez dodanie pożądanej przez klienta, kluczowej funkcjonalności.

"Przedsiębiorcy z Polski Wschodniej już wiedzą, że dzięki takim innowacjom mogą pozyskać nowych klientów i istotnie zwiększyć przychody. Stąd tak duże zainteresowanie udzielanymi przez nas dotacjami - złożone ostatnio wnioski ponad dwukrotnie przekraczają dostępną alokację. Doceniam aktywność przedsiębiorców, dlatego w przypadku dużej liczby pozytywnie ocenionych projektów zwiększymy budżet konkursu" – deklaruje minister Adam Hamryszczak.
"Liczę na to, że wybrane projekty w krótkim czasie dadzą nowy impuls lokalnym społecznościom tworząc trwałe i wartościowe miejsca pracy. Dzięki nim wzrosną też wpływy z podatków do kas samorządów, co przełoży się na nowe inwestycje realizowane przez miasta i wyższą jakość życia mieszkańców"– podkreśla wiceszef resortu rozwoju.

Ciekawe innowacje w Polsce Wschodniej

BiaVita Polska S.A. – firma z Augustowa działająca m.in. w branży usług medycznych. Dzięki dofinansowaniu z Programu Polska Wschodnia (POPW) wprowadziła do swojej oferty nowy system diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń układu krążenia.

PW Majak – firma z Mrągowa zajmująca się obróbką i produkcją metalowych części. Dotację z POPW wykorzystała do budowy maszyn do formowania detali z tworzyw sztucznych.

Synergy Technologies – firma z Krosna oferująca rozwiązania technologiczne dla przemysłu. Wsparcie z POPW przeznaczyła na uruchomienie produkcji serii nowoczesnych silników elektrycznych do zastosowań m.in. w lotnictwie i robotyce.

Masket  - producent mebli z Zamościa. Pozyskanie dofinansowania z POPW pozwoliło przedsiębiorcy wybudować zakład, w którym rozpoczął produkcję nowej linii mebli z nowatorskim systemem podsufitowego montażu.