Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dodatkowe 47 mln zł dofinansowania na budowę węzła w Porosłach

To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych dla Województwa Podlaskiego, która ma ułatwić kierowcom pokonanie trasy Białystok - Warszawa. Na jej powstanie trafi dodatkowe 47,1 mln zł dofinansowania z Programu Polska Wschodnia. Symboliczny czek przekazał dziś wiceminister Artur Soboń.

uczestnicy uroczystości stoją, wiceminister Artur Soboń trzyma czek z napisem 47,19 mln zł

"W Programie Polska Wschodnia zainwestowaliśmy w projekty drogowe blisko 2 mld zł. To 28 inwestycji, z których już 26 oddaliśmy do użytkowania przedsiębiorcom, mieszkańcom makroregionu i podróżnym. Z tego aż 7 to projekty realizowane w województwie podlaskim. Aby zabezpieczyć pełną realizację projektu budowy węzła Porosły, a mieszkańcom Białegostoku i działającym w regionie przedsiębiorcom, zapewnić wygodne i dostępne połączenie z Warszawą i resztą kraju, przyznajemy dodatkowe ponad 47 milionów zł dofinansowania z Programu Polska Wschodnia na realizację tej inwestycji. Po zwiększeniu dofinansowanie UE wyniesie blisko 220 mln zł" - mówił wiceminister Artur Soboń.

Budowa węzła Porosły to od dawna oczekiwana i jedna z najważniejszych inwestycji miasta i województwa. Dzięki niej, na skrzyżowaniu krajowej ósemki i drogi wojewódzkiej powstanie bezkolizyjny węzeł drogowy. W efekcie Trasa Generalska, stanowiąca wewnętrzną obwodnicę Białegostoku, połączy się bezkolizyjnie z drogą ekspresową S8 prowadzącą w kierunku Warszawy. Zniknie wąskie gardło – zatłoczony do tej pory odcinek Porosły –Białystok. Szybciej, wygodniej, a przede wszystkim bezpieczniej będzie można wyjechać z miasta w kierunku stolicy, albo jadąc z południowego zachodu kontynuować podróż dalej – w kierunku przejść granicznych z Litwą i Białorusią.

"Cieszę się, że mogłem przyczynić się do tej inwestycji. To jest mój obowiązek jako marszałka i jako mieszkańca województwa podlaskiego. Jeżeli współpraca rządu z samorządem przebiega dobrze to wspólnie możemy osiągnąć bardzo dużo" - mówił podczas spotkania marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Symboliczny czek został przekazany Tadeuszowi Truskolaskiemu, prezydentowi Miasta Białegostoku, który podziękował marszałkowi oraz obecnym na konferencji przedstawicielom rządu za zaangażowanie w zwiększenie dofinansowania dla tej inwestycji. Planowany termin zakończenia budowy to wrzesień przyszłego roku.