Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

II Spotkanie dla kandydatów na animatorów Platform startowych w Polsce Wschodniej

Dzisiaj w Białymstoku odbyło się kolejne spotkanie informacyjne dla kandydatów na animatorów Platform startowych Programu Polska Wschodnia. Była to kolejna okazja do prezentacji i dyskusji na temat warunków trwającego konkursu. Tym razem szczególną uwagę poświęcono korzyściom, jakie daje regionom działalność przedsiębiorstw typu start-up.

Przedsiębiorstwa typu start-up wywierają istotny i wielowymiarowo pozytywny wpływ na funkcjonowanie regionalnych gospodarek.  Przede wszystkim mają znaczący wkład w proces produkcyjny i wzrostu dochodu rozporządzalnego pracowników start-upów i ich rodzin (co przekłada się na wzrost PKB w regionach). Dzięki start-upom tworzone są wartościowe miejsca pracy, zwłaszcza dla młodych osób, a co za tym idzie, zwiększa się zapotrzebowanie na wykształcone kadry, kluczowe dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy (konsekwencją jest podnoszenie poziomu konkurencyjności regionów). Zwiększa się także kapitał społeczny, ze względu na specyfikę funkcjonowania ekosystemów startupowych, w których skład wchodzi szereg podmiotów (uczelnie, fundusze Venture Capital, aniołowie biznesu, samorządy, ośrodki innowacji itp.). Przez swoją aktywność ekosystemy wspierają rozwój przedsiębiorczości start-upowej. Partnerstwa, które te podmioty tworzą, sprzyjają budowaniu zaufania i zacieśnianiu współpracy, stanowiąc niezbędny element budujący nowoczesne gospodarki.

Animatorzy Platform startowych to ośrodki mające realny wpływ na kształtowanie rzeczywistości społeczno-gospodarczej. To kuźnie start-upów, w których opracowywane są strategie wiodące do sukcesu. Ważne jest więc, aby przyszłe Platformy były wyznacznikiem jakości. Istotna jest również ich świadomość, że bycie ośrodkiem inkubacji to nie koszt, ale długofalowa inwestycja, która przełoży się na rozwój własnej organizacji, a w szerszej perspektywie – na długofalowy rozwój regionów Polski Wschodniej.

Wnioski można składać od 30 kwietnia do 14 czerwca 2018 roku. Przyjmuje je PARP.

Kolejne, ostatnie już, spotkanie informacyjne odbędzie się 24 kwietnia w Warszawie. Zgłoszenia online: http://www.parp.gov.pl/spotkania-dla-przedsiebiorcow