Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Potencjał gospodarczy Polski Wschodniej

"To niezwykle istotne, że makroregion zaznacza swoją obecność na największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu promocyjnym świata "

– podkreśliła wiceminister Iwona Wendel, otwierając konferencję dotyczącą potencjału gospodarczego Polski Wschodniej.

Spotkanie jest jednym z punktów programu Tygodnia Polski Wschodniej na EXPO 2015 w Mediolanie.

"Podnoszenie poziomu innowacyjności gospodarki to kluczowy cel polityki rozwojowej Polski oraz całej Unii. Jednym z trzech priorytetów unijnej Strategii Europa 2020 r. jest tzw. wzrost inteligentny, czyli rozwój gospodarki opartej na wiedzy, która nie kopiuje nowoczesnych technologii, lecz je kreuje"

– podkreśliła wiceszefowa resortu.

Jednym z ważniejszych narzędzi wsparcia innowacyjności w Polsce najbliższych latach jest Program Inteligentny Rozwój, koncentrujący się na pobudzaniu prywatnych nakładów na B+R oraz zacieśnianiu współpracy nauki z biznesem. Nie mniej istotne są działania w obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych, które są jednym z kluczowych obszarów wsparcia w ramach polityki spójności.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju zaznaczyła, że Polska Wschodnia odznacza się wyraźną specyfiką w zakresie struktury branżowej przemysłu. Makroregion cechuje znaczący udział w produkcji artykułów spożywczych, następnie przemysłu gumowego i tworzyw sztucznych, drzewnego oraz meblarskiego. Większe niż średnia krajowa, jest znaczenie produkcji maszyn i urządzeń. Wśród przemysłów „rzadkich” makroregion wyróżnia się na tle Polski przemysłem lotniczym oraz tytoniowym.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel w Pawilonie Polski na EXPO w Mediolanie

Źródło: PAIiIZ

"Obok rozwiniętych gałęzi przemysłu, potencjałami makroregionu są z pewnością: poprawiająca się dostępność transportowa, bardzo dobrze wykształceni młodzi ludzie i ich konkurencyjne oczekiwania płacowe, rozwijające się ośrodki akademickie, wzrastający potencjał naukowo-badawczy oraz przyrodniczo-turystyczny"

– stwierdziła wiceszefowa resortu.

Dodała, że to z kolei wpływa na poprawiającą się jakość życia w Polsce Wschodniej. Prezentując gospodarcze walory Polski Wschodniej, wiceminister Wendel podkreśliła, że makroregion w wielu obszarach sukcesywnie poprawia swoją pozycję rozwojową, a proces ten skutecznie wspierają Fundusze Europejskie.

"Wzrost wartości PKB na mieszkańca, zwiększenie zatrudnienia i spadek bezrobocia są wyraźnymi, ale nie jedynymi wskaźnikami, które pokazują wzmocnienie potencjału makroregionu do dalszego rozwoju. O poprawie sytuacji społeczno-gospodarczej Polski Wschodniej świadczą również wskaźniki dotyczące poziomu innowacyjności, przedsiębiorczości, struktury gospodarki, poziomu wykształcenia, jak i dostępności komunikacyjnej"

– zaznaczyła.

"Makroregion ma do zaoferowania naprawdę wiele. Zachęcam do inwestowania w tej części Polski, nawiązywania współpracy z polskimi przedsiębiorcami, a także do korzystania z potencjału turystycznego tego niezwykłego obszaru"

 – podsumowała.

Podczas konferencji każdy z regionów Polski Wschodniej przedstawił swój potencjał gospodarczy na przykładzie wybranej branży. Województwo lubelskie zaprezentowało swoje możliwości w zakresie usług biznesowych, Podlasie mówiło o sile sektora spożywczego, województwo warmińsko-mazurskie  skupiło się na przemyśle meblowym, świętokrzyskie – maszynowo-metalowym, zaś Podkarpacie - na swoim potencjale lotniczym. Rozmawiano także o innowacjach oraz możliwościach inwestycyjnych w Polsce Wschodniej, która ma wiele do zaoferowania.

Sześć Specjalnych Strefy Ekonomicznych: Krakowska (podkarpackie), Mielecka (podkarpackie, lubelskie), Starachowicka (świętokrzyskie), Suwalska (podlaskie, warmińsko-mazurskie), Tarnobrzeska (podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie), Warmińsko-Mazurska (warmińsko-mazurskie); gotowe tereny inwestycyjne, ośrodki innowacji, wykwalifikowani specjaliści – to tylko niektóre z jej atutów.