Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Program Polska Wschodnia wspiera zrównoważoną mobilność miejską

Dzięki 1,5 mld zł z Programu Polska Wschodnia Białystok, Kielce, Lublin, Olsztyn
i Rzeszów otrzymały szanse na realizacje 14 inwestycji rozwijających ekologiczną komunikację miejską, wartych łącznie 2,1 mld zł. Wnioski o dofinansowanie wszystkich projektów zostały już złożone. Pierwszą umowę o dofinansowanie podpisał Olsztyn.

"Ministerstwu Rozwoju bardzo zależy na tym by mieszkańcy: Rzeszowa, Kielc, Lublina, Olsztyna oraz Białegostoku mogli jak najszybciej skorzystać z efektów inwestycji w zrównoważony transport miejski. Mamy już umowę o dofinansowanie pierwszego projektu miasta Olsztyna. W przypadku pozostałych 13 inwestycji samorządy zmobilizowały się i zgodnie z terminem – do końca 2016 r. – zgłosiły swoje projekty. Jednak to wyłącznie od jakości złożonych do PARP dokumentów będzie zależał dalszy sukces planowanych inwestycji"- zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
"Inwestycje w ekologiczny transport miejski to jeden z priorytetów PO PW. Tym samym Program stwarza szanse polskim producentom taboru, do zaoferowania samorządom innowacyjnych produktów np. autobusów elektrycznych"- dodał wiceszef resortu.
"Oczekujemy, że realizacja założeń, ze wsparciem z funduszy europejskich pozytywnie wpłynie na mobilność mieszkańców, jakość środowiska i komfort życia w Polsce Wschodniej, dzięki czemu makroregion będzie rozwijał się w sposób zrównoważony"– podkreśla wiceminister Hamryszczak. 

Dofinansowanie z PO PW miasta wojewódzkie przeznaczą na budowę nowych lub rozbudowę istniejących ekologicznych zintegrowanych sieci transportu miejskiego tak, aby uatrakcyjnić transport publiczny w odniesieniu do transportu indywidualnego. Projekty będą miały charakter kompleksowy – obejmą inwestycje w:

  • infrastrukturę nadającą priorytet komunikacji zbiorowej i poprawiającą jej funkcjonowanie (m.in. buspasy, obiekty przeznaczone dla transportu autobusowego, tunele, wiadukty, przystanki, zajezdnie autobusowe, trolejbusowe i tramwajowe, trakcje tramwajowe/ trolejbusowe);
  • zakup ekologicznego taboru;
  • inteligentne systemy transportowe i informacyjne (m.in. zarządzanie kursowaniem taboru, dynamiczna informacja pasażerska, planowanie podróży, e-bilety, bezpieczeństwo w pojazdach i na przystankach, sterowanie ruchem, monitorowanie natężenia ruchu, warunków pogodowych i środowiskowych).

 

Zdjęcie przedstawia plakat: Transport - dostępność i ekomobilność

Wielowymiarowe korzyści

Dzięki realizowanym inwestycjom transport miejski funkcjonujący w stolicach województw Polski Wschodniej w większym stopniu będzie przystosowany do zróżnicowanych potrzeb jego użytkowników (projektowanie uniwersalne). Wzrośnie dostęp do infrastruktury i informacji pasażerskiej oraz poprawi się bezpieczeństwo na drogach, przystankach i w pojazdach. Ponadto miasta wojewódzkie zostaną lepiej skomunikowane z otaczającymi je obszarami, przy wykorzystaniu integracji różnych form transportu: publicznego z komunikacją indywidualną – pieszą, rowerową i samochodową (powstaną tzw. łańcuchy ekomobilności).

Atrakcyjniejszy transport publiczny zapewni mieszkańcom szybszy, dogodniejszy i bardziej bezpieczny dojazd do pracy, szkoły czy na uczelnię.

Kluczowe będą także korzyści dla środowiska naturalnego. Wykorzystanie ekologicznego taboru przyczyni się do ograniczenia spalin i hałasu generowanego przez komunikację miejską. Efekt ten zostanie spotęgowany przez ograniczenie ruchu samochodów indywidualnych na rzecz wzrostu wykorzystania komunikacji miejskiej.

Inwestycje PO PW w zrównoważoną mobilność miejską miast wojewódzkich Polski Wschodniej

Olsztyn przede wszystkim stawia na rozwój transportu tramwajowego. Głównym zadaniem planowanej rozbudowy linii tramwajowej jest zamknięcie układu olsztyńskiego torowiska poprzez dobudowę nowych odcinków torów w układzie południe – północ po wschodniej części miasta oraz objęcie torowiskiem jak największego zasięgu południowych osiedli mieszkaniowych. Rozbudowa układu torowego we wschodniej części miasta pozwoli również połączyć osiedla południowe z Centrum, Dworcem PKS i PKP oraz strefą przemysłową.

Wśród inwestycji w Kielcach na szczególną uwagę zasługuje plan stworzenia na bazie zrewitalizowanego Dworca PKS (popularny „Spodek”) – Centrum Komunikacyjnego, które pełnić będzie rolę integrującą sieci komunikacyjnej regionu z kielecką komunikacją miejską.

Lublin zmiany w transporcie miejskim ukierunkował na dalszy rozwój sieci trolejbusowej, tym razem z uwzględnieniem potrzeb komunikacji zbiorowej Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Miasto przewiduje również wdrożenie systemu biletu elektronicznego w komunikacji aglomeracyjnej.

Rzeszów sukcesywnie planuje rozbudowę Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportu Miejskiego (RIST) o kolejne moduły i funkcjonalności, jak również utworzenie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego (RCK). RCK obejmie zagospodarowanie terenów miejskich pomiędzy obecnym dworcem kolejowym i PKS. Planowane jest tam wprowadzenie komunikacji miejskiej w celu ułatwienia przesiadek pomiędzy środkami komunikacji dalekobieżnej i miejskiej. Ponadto do miejskiej floty autobusowej zostaną włączone pojazdy elektryczne.

Inwestycje Białegostoku wpisują się w realizowaną od 2004 r. koncepcję utworzenia Korytarzy Autobusu Wysokiej Jakości (KAWJ), tj. systemu buspasów zapewniających szybkie połączenia autobusowe między dzielnicami peryferyjnym a centrum Białegostoku. Ta atrakcyjna oferta przewozowa ma zachęcić osoby korzystające z samochodu do częstszych podróży komunikacją miejską.

Lista złożonych projektów (PDF 271 KB)

***

Poprzednia edycja programu - Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW)

Transport miejski w stolicach województw Polski Wschodniej wspierany był już w poprzedniej edycji programu dla makroregionu. Dzięki funduszom Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW) udało się m.in.:

  • przywrócić tramwaje w Olsztynie, w tym wybudować 11,2 km nowej sieci;
  • zakupić 423 sztuki taboru komunikacji miejskiej (15 tramwajów w Olsztynie, 338 autobusów – 118 w Białymstoku, 40 w Kielcach, 80 w Rzeszowie, 100 autobusów oraz 70 trolejbusów w Lublinie);
  • zainstalować 12 Inteligentnych Systemów Transportowych w miastach wojewódzkich.

Dzięki inwestycjom PO RPW transport miejski przeszedł prawdziwą metamorfozę. Za sprawą nowych projektów PO PW będzie konsekwentnie ulepszany i udoskonalany, by w jak najlepszym stopniu odpowiadał potrzebom mieszkańców i wymogom ochrony środowiska.

Zobacz również:

Nowe inwestycje transportowe w Polsce Wschodniej z unijnym dofinansowaniem

Informacja prasowa (PDF 339 KB)