Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Podsumowanie postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko FEPW (PDF 191 KB)

Prognoza oddziaływania na środowisko projektu programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 (Program FEPW) została opracowana zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. 2021 poz. 2373).

Celem Prognozy była ocena potencjalnych skutków oddziaływania realizacji Programu na poszczególne komponenty środowiska, aby zapewnić wysoki poziom ochrony środowiska.

Prognoza została wykonana na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przez instytut badawczy Główny Instytut Górnictwa, w okresie październik 2020 r. – grudzień 2021 r. Po zakończeniu negocjacji programu z Komisją Europejską Prognoza została zaktualizowana do jego ostatecznego kształtu w sierpniu 2022 roku.

Prognoza oddziaływania na środowisko projektu FEPW (PDF 5 MB) sierpień 2022 r.

Zasada „nie czyń poważnych szkód” - Do No Significant Harm - (DNSH) (PDF 1 MB) sierpień 2022 r.

W ramach Prognozy oceniono stan środowiska na obszarze Polski Wschodniej oraz przeanalizowano możliwości wystąpienia oddziaływań na poszczególne elementy środowiska, w tym oddziaływań skumulowanych i możliwego oddziaływania transgranicznego. Zaproponowano także rozwiązania mające na celu zapobieganie i ograniczanie negatywnych oddziaływań na środowisko, mogących być rezultatem realizacji FEPW, w tym w szczególności w zakresie potencjalnych skutków dla realizacji celów i przedmiotu ochrony obszarów NATURA 2000 oraz integralności tych obszarów. Przeanalizowano także i oceniono, jak Program wypełnia unijną zasadę „nie czyń poważnej szkody” - „Do No Significant Harm” (DNSH).

Przed przystąpieniem do prac nad Prognozą, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wystąpił do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) i Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) o określenie zakresu i stopnia szczegółowości informacji w niej wymaganych.

Stanowisko GDOŚ i GIS z 2 marca 2020 r. w sprawie zakresu Prognozy  (PDF 588 KB)

Dnia 5 marca 2021 r. odbyła się konferencja, którą Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zainaugurował konsultacje społeczne projektu FEPW oraz Prognozy. Konsultacje trwały do 8 kwietnia 2021 r. Projekt Prognozy został przekazany do zaopiniowania GIS i GDOŚ. GIS nie wniósł uwag, uwagi GDOŚ zostały uwzględnione.

Opinia GIS nt. FEPW i Prognozy z 26 marca 2021 r. (PDF 209 KB)

Opinia GDOŚ nt. FEPW i Prognozy z 31 marca 2021 r. (PDF 202 KB) 

Uwagi do Prognozy w ramach konsultacji społecznych w tym uwagi GDOŚ (PDF 495 KB)

Podsumowanie postępowania w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko FEPW  (PDF 172 KB) luty 2022 r.

W wyniku konsultacji opracowano wersję Prognozy, którą wraz z projektem programu FEPW przekazano do Komisji Europejskiej 28 stycznia 2022 roku w celu rozpoczęcia negocjacji. 

Prognoza oddziaływania na środowisko projektu FEPW (PDF 5 MB) grudzień 2021 r.

Zasada „nie czyń poważnych szkód” - Do No Significant Harm - (DNSH) (PDF 983 KB) grudzień 2021 r.