Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Rozwinięcie technologii pre-ekstrakcji i wdrożenie do produkcji innowacyjnego na skalę światową urządzenia MultiExtractors

Opis projektu

Choć ekstrakty roślinne stosowane w lekach, kosmetykach i żywności są lepiej przyswajalne, zastępuje się je syntetycznymi zamiennikami. Wszystko przez wysokie koszty pozyskania. Dla spragnionych naturalności jest jednak nadzieja. Technologia wstępnej ekstrakcji wymyślona i opatentowana przez MultiExtractors umożliwia bardziej efektywne i tańsze pozyskiwanie naturalnych wyciągów z roślin. 

W nowej metodzie pole elektryczne oddziałuje na komórki roślinne, powodując szybkie pękanie błony komórkowej. Dzięki temu następujący po tym proces ekstrakcji jest bardziej wydajny i mniej energochłonny. W efekcie, zużywając mniej energii, pozyskujemy większą ilość ekstraktu. Co więcej – zawiera on najcenniejsze związki bioaktywne o właściwościach leczniczych, odżywczych i aromatycznych. Obecnie stosowane technologie, takie jak rozdrabnianie, oddziaływanie wysoką temperaturą lub rozpuszczalnikami, są szkodliwe dla środowiska.

"Badania laboratoryjne potwierdziły skuteczność naszego rozwiązania. Pre-ekstrakcja zwiększa wydajność o co najmniej 65%. Wykonywana w naszym urządzeniu przebiega bardzo szybko – poniżej minuty przy minimalnym poborze energii" – mówi Tomasz Knefel, pomysłodawca urządzenia i założyciel kieleckiego start-upu MultiExtractors.

Firma powstała jako element projektu inkubacji innowacyjnych pomysłów biznesowych realizowanych przez Kielecki Part Technologiczny.

Tańsze wyciągi z roślin

Inspiracją do powstania technologii były badania nad możliwościami zniwelowania nieprzyjemnego zapachu siarkowodoru podczas kąpieli siarczkowej. Jedną z najskuteczniejszych znanych metod jest wykorzystanie związków eterycznych lawendy. Barierą w jej stosowaniu była niska wydajność pozyskiwania wyciągów, a co za tym idzie – wysoki koszt materiału.

Zarówno technologia pre-ekstrakcji, jak i urządzenie MultiExtractors zostały zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP jako wynalazki. 

Multimedia

Powrót do natury

Galeria 

Rozwinięcie technologii pre-ekstrakcji

 • Założyciel kieleckiego startupu MultiExtractors przy pracy

  Założyciel kieleckiego startupu MultiExtractors przy pracy

 • Założyciel kieleckiego startupu MultiExtractors na tle monitorów

  Założyciel kieleckiego startupu MultiExtractors na tle monitorów

 • Mężczyzna siedzi przed dwoma monitorami

  Mężczyzna siedzi przed dwoma monitorami

 • Urządzenia firmy MultiExtractor

  Urządzenia firmy MultiExtractor

Informacje szczegółowe

Program

Program Polska Wschodnia

Fundusz

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Wartość całkowita

ok. 255 tys. zł

Wkład UE

ok. 200 tys. zł