Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Drewno z przeszłością

Natura jest genialną kreatorką. Tworzy najpiękniejsze zestawienia barw i podpowiada nam, jak korzystać z jej zasobów. Jednym z nich jest drewno. Chętnie wykorzystujemy je w naszych wnętrzach. Dodaje im przytulności. A drewno z historią liczoną w dziesiątkach lat? To już prawdziwa magia.

Drewniane okładziny ścienne firmy Stare Drewnofoto: drewniane okładziny ścienne / fot. Stare Drewno

Zniszczona deska może otrzymać drugie życie. Przeobrazić się w piękny element, który tworzy nową ścianę, podłogę lub drzwi. Trzeba tylko ją znaleźć i do tego przygotować. Przedsiębiorstwo Stare Drewno z Lublina od 2005 roku odzyskuje drewno z budynków, które są przeznaczone do rozbiórki lub wyburzenia. Ale nie tylko. 

"Gdy budynek będzie nadal używany, w zamian za materiał np. montujemy nową elewację. Inwestujemy w przyszłość, tak aby za jakiś czas móc ponownie otrzymać deski, które przygotuje dla nas czas. Współpracujemy z dostawcami z całej Europy – tłumaczy Marek Barczak, prezes firmy Stare Drewno. – Nie zajmujemy się postarzaniem nowych desek. Nasze produkty powstają tylko z oryginalnego, starego materiału. Pracujemy wyłącznie na takim, którego wiek to minimum 30 lat" – dodaje.

Szczególne wymagania

Stare drewno trzeba odpowiednio traktować. Długo oddziaływały na nie słońce, woda i wiatr, dlatego ma bardzo wyjątkowe właściwości.

Drzwi wykonane z odzyskanego drewna

foto: drzwi wykonane z odzyskanego drewna / fot. Stare Drewno

"Po pierwsze, zawiera mniej żywicy niż świeże drewno. Konsekwencją tego jest duża kruchość materiału i konieczność obróbki precyzyjnymi maszynami. Po drugie, zależy nam, żeby zachować starą patynę. Jest to zewnętrzna warstwa drewna, która zmieniła swój kolor na szarawy pod wpływem światła słonecznego. Dlatego możemy obrabiać drewno tylko z trzech stron. Dodatkowo stary materiał łatwiej się odkształca. Kleimy wiele warstw desek, aż uzyskamy pożądany rozmiar. Ściskamy je, aby utrwalić to połączenie. Dlatego musimy korzystać z pras – wyjaśnia Marek Barczak. Ważne jest również to, jak suszymy drewno. Staramy się, aby pozostała żywica nie wypłynęła na wiekową powierzchnię. Jednocześnie drewno powinno być odpowiednio „przegrzane” – aby zniszczyć larwy, które mogą się w nim znajdować. Konieczna więc jest suszarnia z odpowiednią temperaturą. To bardzo ważne w dalszej obróbce materiału".

Nowe projekty

W wyniku tak troskliwego procesu obróbki powstaje wyjątkowy produkt. Materiał ekologiczny, z niepowtarzalnym wyglądem, historią i charakterem. Firma Stare Drewno chciałaby dotrzeć z nim do szerszego grona odbiorców. Przede wszystkim do architektów wnętrz. Dlatego zdecydowała się sięgnąć po Fundusze Europejskie. Dzięki dotacji wprowadziła na rynek nowe produkty z drewna z odzysku. I tak powstały projekty drzwi i frontów meblowych z autorskimi aluminiowymi profilami oraz okładziny ścienne do samodzielnego montażu. Firma opracowała też nowe materiały marketingowe i wprowadziła zmiany wizerunkowe. Odświeżyła m.in. swoje logo.

"Przez lata wypracowaliśmy autorską technologię obróbki odzyskanego drewna. Ten materiał wymaga szacunku i dbałości – od momentu demontażu, aż do umieszczenia we wnętrzu. Naszej pracy nie można całkowicie zautomatyzować. Ale dzięki unijnym pieniądzom mogliśmy wyposażyć nasz zakład w specjalne maszyny. Pozwalają one zamknąć delikatną materię starego drewna w nowoczesne formy drzwi lub fronty z profilami aluminiowymi. Stworzyliśmy również produkt, w bardzo modnym trendzie DIY (ang. Do It Yourself, czyli zrób to sam). Dzięki łatwemu systemowi montażu i łączenia naszych drewnianych paneli każdy może odmienić swoje wnętrze w prosty i szybki sposób" – mówi Marek Barczak.

Firma Stare Drewno Sp. z o.o. otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości bli‑ sko 2,8 mln złotych z Programu Polska Wschodnia. Dzięki niemu zrealizowała projekt „Wzrost konkurencyjności firmy Stare Drewno Sp. z o.o. poprzez wdroże‑ nie strategii wzorniczej”

 ***

Artykuł pochodzi z Biuletynu eFEkty nr 5/55, autor: Anna Raducha-Romanowicz. O tych i innych projektach, które powstały dzięki wsparciu Funduszy Europejskich przeczytacie w Biuletynie eFEkty (PDF).