Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dworzec Siemiatycze otwarty po przebudowie

Zakończyła się modernizacja dworca kolejowego Siemiatycze. Dzięki inwestycji podróżni mogą już korzystać z nowoczesnego, bardziej funkcjonalnego i dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami obiektu. To już czwarty budynek zmodernizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie podlaskim.

Dworzec kolejowy w Siemiatyczach

"Chcemy żeby Polska rozwijała się równomiernie. Dlatego pieniądze krajowe i Fundusze Europejskie inwestujemy nie tylko w największe miasta, ale też w mniejsze miejscowości. Przykładem takiej lokalnej inwestycji jest dworzec w Siemiatyczach. Komfort, ekologia, estetyka i dbałość o potrzeby osób z niepełnosprawnościami - tak w skrócie można podsumować efekt modernizacji dworca" – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Dzięki przebudowie dworca podróżni mogą oczekiwać na pociąg w komfortowych warunkach. Wewnątrz budynku udostępniono podróżnym hol pełniący funkcję poczekalni, który wyposażono w nowe ławki, kosze, plansze z rozkładami jazdy pociągów oraz nowoczesne oświetlenie.  Nowością są także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów i system informacji głosowych dostosowujący głośność do tła otoczenia. Renowację przeszła również elewacja budynku.

Budynek dworca i jego otoczenie dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zlikwidowano bariery architektoniczne, zamontowano oznaczenia w alfabecie Braille`a oraz tablice dotykowe z planem dworca. Dworzec i jego bezpośrednie otoczenie wyposażono również w  ścieżki prowadzące dla osób niewidomych. W budynku znalazły się również toalety ogólnodostępne, w tym te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec stał się również bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą. W celu ograniczenia strat ciepła wykonano ocieplenie budynku oraz zamontowano stolarkę okienną i drzwiową. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana, co przyczyni się dodatkowo do optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody.

Metamorfozę przeszło bezpośrednie otoczenie dworca. Ułożono nowe nawierzchnie chodników i dróg. Na placu przed dworcem wytyczono również miejsca postojowe. W sąsiedztwie budynku zamontowano kosze, ławki i lampy. Uporządkowano także zieleń. W pobliżu dworca wybudowano wiatę rowerową ze stojakami dla jednośladów.

Koszt przebudowy dworca wyniósł prawie 10 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Polska Wschodnia to prawie 3,3 mln zł.