Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Dworzec w Skarżysku-Kamiennej ponownie otwarty

Od dziś podróżni będą korzystać z odrestaurowanego dworca kolejowego w Skarżysku-Kamienej. Budynek został poddany renowacji z poszanowaniem jego historii, wzbogacony o szereg udogodnień poprawiający komfort podróżnych i zastosowaniem rozwiązań przyjaznych środowisku. Przebudowa była możliwa dzięki Funduszom Europejski z Programu Polska Wschodnia i pieniądzom krajowym. W uroczystości otwarcia udział wzięła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na zdjęciu wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz inni uczestnicy spotkania

"Oddajemy dziś do użytku pasażerów odrestaurowany, XIX-wieczny dworzec kolejowy w Skarżysku-Kamiennej. Inwestycja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim z programu Polska Wschodnia i pieniądzom krajowym. Dworzec odzyskał swój historyczny blask, a jednocześnie stał się bardziej nowoczesny, przyjazny środowisku, bezpieczny. Budynek jest teraz dostępny dla wszystkich pasażerów, również tych z niepełnosprawnościami"– powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 Przebudowa dworca kolejowego w Skarżysku-Kamienej to inwestycja realizowana dzięki wsparciu finansowemu z Programu  Polska Wschodnia, a także środków krajowych. Całkowity koszt dotacji to blisko 20 mln zł.

XIX-wieczny charakter

Historyczny wygląd odzyskała elewacja budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi takimi jak boniowania, pilastry czy gzymsy. Nie bez znaczenia dla estetyki gmachu było odtworzenie historycznej stolarki okiennej i drzwiowej. Uwagę zwracają również nowe przestrzenne, podświetlane napisy na elewacji „Dworzec Kolejowy”, „Skarżysko-Kamienna” oraz zegar tuż nad wejściem głównym do budynku od strony miasta. Piękno budynku zostało podkreślone przez nowoczesną nocną iluminację.

Nowoczesne rozwiązania

Renowacje przeszło również wnętrze budynku, które zyskało całkowicie nowy wygląd. W szczególności uwagę zwraca reprezentacyjny hol dworca połączony z poczekalnią. W ramach inwestycji zlikwidowano bariery architektoniczne, wykonano windy, odpowiednie toalety, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a, a także szereg innych usprawnień. Na komfort korzystania przez podróżnych z dworca wpłynie również montaż nowoczesnego systemu elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system zapowiedzi głosowych. Zamontowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

Wprowadzono również rozwiązania przyjazne środowisku takiej jak: energooszczędne oświetlenie, nowa stolarka okienna i drzwiowa o niskim współczynniku przenikania ciepła, czy system odzysku wody deszczowej.

Nowym elementem kompleksu dworcowego jest parking posiadający 120 miejsc postojowych, w tym dla osób z ograniczoną możliwością poruszania oraz dwustanowiskową stację ładowania samochodów elektrycznych. W pobliżu parkingu wybudowano wiatę rowerową. Posadzono 9 drzew, 2864 krzewów, a także wytyczono trawnik.