Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Inwestycja we wzornictwo się opłaca

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń podczas konferencji

 

Czym jest wzornictwo w biznesie i dlaczego warto w nie zainwestować? Jaką rolę pełni projektant w procesie wprowadzania zmian wzorniczych w firmie? Jak wprowadzić zmiany, aby odnieść rynkowy sukces? Na te i wiele innych pytań odpowiadali uczestnicy konferencji, w której uczestniczył dzisiaj wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

"Firmy, które stawiają na nowoczesne wzornictwo, mają większą szansę na sukces rynkowy. Inwestycja we wzornictwo to zysk dla gospodarki i budowanie pozytywnego wizerunku kraju" – mówił wiceminister Artur Soboń.

Wiceminister zwrócił też uwagę na rosnące zainteresowanie wzornictwem przemysłowym w Polsce.

"Polacy żywo interesują się designem, cenią jego wartość. Chcą otaczać się przedmiotami dobrze zaprojektowanymi" – dodał Artur Soboń.

Sekretarz stanu zaznaczył, że aby wykorzystać w optymalny sposób potencjał wzornictwa dla podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki, dziedzina ta wymaga jeszcze większego wsparcia.

Soboń przypomniał, że w rozwoju wzornictwa pomagają fundusze europejskie. W programie Polska Wschodnia temu celowi służy działanie „Wzór na konkurencję”. Oferuje ono pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą wprowadzić zmiany wzornicze, ale potrzebują fachowego wsparcia eksperckiego i finansowego.

Przedsiębiorcy z 5 wschodnich województw uzyskują środki na: przeprowadzenie audytu wzorniczego oraz stworzenie strategii wzorniczej, określającej potencjał firmy i kierunki działania, a także wskazującej problemy wzornicze i sposoby ich rozwiązania.

W drugim etapie – otrzymują dotację na wdrożenie tej strategii, czyli zakup niezbędnych usług i urządzeń. Efektem wsparcia finansowego  jest wdrożony projekt wzorniczy, czyli wprowadzony na rynek innowacyjny produkt lub usługa. Jest to wsparcie „szyte na miarę”, indywidualnie dostosowywane do danego przedsiębiorstwa.

"Do tej pory wsparliśmy prawie 300 przedsiębiorstw z Polski Wschodniej. Łącznie zainwestowaliśmy już ponad 200 mln zł, ale nabory trwają i nasze dotacje nadal są dostępne dla kolejnych przedsiębiorców"  –  podkreślał wiceminister.

Sekretarz stanu zachęcał do udziału w aktualnie trwającym konkursie „Wzór na konkurencję”. Nabór wniosków do I etapu trwa od 3 czerwca do 31 lipca br., natomiast nabór wniosków do II etapu rozpoczął się 31 maja i będzie trwał do końca lipca 2020 roku.

Konferencja „Opłacalność inwestycji we wzornictwo”, zorganizowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, była dobrą okazją do wymiany doświadczeń. Dzielili się nimi przedsiębiorcy, którzy skorzystali z dotacji programu Polska Wschodnia na wprowadzanie zmian wzorniczych w swoich produktach i usługach. W programie konferencji zaplanowane zostały także warsztaty, pokazujące możliwości uzyskania wsparcia ze środków unijnych.

Partnerami spotkania są: Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.