Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Start-upy na start!

90 młodych przedsiębiorców otrzymało dotację z Programu Polska Wschodnia. Będą ją mogli wykorzystać na rozwój swojej działalności. Łączna pula środków to blisko 70 mln zł.

Wszystkie start-upy, które otrzymały dofinansowanie, pomyślnie przeszły pierwszy etap działania „Platformy startowe dla nowych pomysłów” – tj. inkubację i zyskały rekomendację swoich opiekunów – platform: TechnoparkBiznesHub (Kielce), Hub of Talents (Białystok), czy Connect (Lublin).

W drugim etapie, dzięki otrzymanej dotacji z Programu Polska Wschodnia – w wysokości do 800 tys. zł zwiększą szansę na rozwój i trwałe zaistnienie na rynku.

Pilotaż Platform startowych w liczbach:

  • 5 województw Polski Wschodniej,
  • blisko 2,5 tys. zgłoszonych do pilotażu pomysłów,
  • 210 innowacyjnych pomysłów objętych programem inkubacji,
  • do 800 tys. zł dotacji na rozwój działalności.

Spektrum innowacyjnych produktów i usług, na których młodzi przedsiębiorcy budują swoją rynkową ofertę, jest szerokie: od aplikacji IT na potrzeby różnych branż (m.in. energetyki, edukacji, logistyki) i gier komuputerowych, przez rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki, biotechnologii, ekomobilności, po maszyny rolnicze czy innowacyjne kosmetyki.

Dofinansowanie otrzymały m.in.:

PredictWatch Sp. z o.o. (Platforma Hub of Talents) – Spółka PredictWatch zajmuje się rozwijaniem technologii pomiarów ludzkiego zachowania w kontekście uzależnień. Opracowuje metody analizy danych dotyczących codziennego funkcjonowania osób uzależnionych, aby móc lepiej przewidzieć nasilenie głodu nałogowego oraz aby móc zredukować ryzyko powrotu do uzależnienia. W ramach tego projektu firma chce wprowadzić na rynek polski i anglojęzyczny (USA i UE) 3 innowacyjne produkty/usługi: PredictWatch Guardian – usługę dedykowaną osobom uzależnionym pragnącym utrzymać abstynencję, działającą w postaci aplikacji mobilnej. PredictWatch Connector – usługę dedykowaną psychoterapeutom, PredictWatch Researcher – usługę dedykowaną naukowcom, chcącym wykorzystać w swoich badaniach innowacyjne metody pomiaru zachowania opracowane na potrzeby aplikacji PredictWatch Guardian.

CinematicVR Sp. z o.o. (Platforma TechnoparkBiznesHub) - Pomysł firmy polega na zastosowaniu autorskiej, innowacyjnej i alternatywnej w stosunku do stosowanych obecnie form digitalizacji, formy obrazowania obiektów w technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, oraz tworzeniu na ich bazie aplikacji dla klientów B2B. Przykładem takiej aplikacji może być wirtualny, interaktywny katalog produktów z funkcją sklepu internetowego.

SkyTech Drones Sp. z o. o. (Platforma Connect) - Innowacyjny system do sterowania bezzałogowymi pojazdami latającymi (dronami, unmanned aerial vehicle, UAV). Innowację stanowi oprogramowanie, które nadaje urządzeniom latającym unikalne na tle konkurencji możliwości. Przewidziana jest m.in. funkcja śledząca, obserwacyjna lub omijania przeszkód, co otworzy nowe możliwości dla profesjonalistów. Autonomiczne, bezzałogowe statki powietrzne będą mogły nagrywać ujęcia z powietrza, transmitować obraz z kamer i na podstawie jego analizy rozpoznawać zjawiska niepożądane, w czasie rzeczywistym. Znajdą zastosowanie w monitorowaniu dużych obszarów, wydarzeń masowych, a w dalszej perspektywie także militarnych.

Hybridable Sp. z o.o. (Platforma TechnoparkBiznesHub) - Projekt zakłada wprowadzenie na rynek innowacji polegającej na połączeniu kilku technologii: dźwięk lub fale (ultradźwięk, wysokie fale) i Bluetooth Low Energy (BLE), co znajduje swoje zastosowanie w rozwiązaniach typu beacon. Dzięki temu możliwe będzie identyfikowanie i pozycjonowanie rzeczy z precyzyjnością do 2 cm. Przewagę konkurencyjną tego rozwiązania, oprócz wysokiej dokładności lokalizacji obiektów stanowią również: prosta konstrukcja nadająca się do niskokosztowej i skalowanej produkcji masowej, szerokie możliwości zastosowania technologii (przy zróżnicowanych warunkach temperaturowych, w zakresie wilgotności), niski pobór energii (wynikający z zastosowania technologii BLE 4).

 

Mapa Polski z zaznaczonymi Platformami startowymi