Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Za nami kolejna edycja „Lekcji o Funduszach Europejskich” w szkołach Polski Wschodniej

Ponad 12 tysięcy uczniów z Polski Wschodniej wzięło udział w tegorocznej edycji akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich”. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak Fundusze Europejskie zmieniają ich otoczenie, a także jak oni sami mogą wpływać na rozwój swoich miejscowości. W tym roku po raz pierwszy w projekcie wzięli również udział uczniowie z woj. mazowieckiego.

 Augustow_ACE

Fot. Augustowskie Centrum Edukacyjne w Augustowie

12 088 uczniów i 633 lekcje – to bilans tegorocznej „Lekcji o Funduszach Europejskich”. Projekt został podzielony na dwie edycje – dla szkół podstawowych z woj. mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów) oraz ponadpodstawowych z 5-ciu województw Polskich Wschodniej i części woj. mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów). Tegoroczna edycja dla szkół podstawowych była „przedłużeniem" akcji prowadzonej w ubiegłym roku, wtedy skierowanej do uczniów i nauczycieli 5-ciu województw Polski Wschodniej.

Rozwój lokalny głównym tematem „Lekcji”

Tegorocznym tematem przewodnim akcji był rozwój lokalny. Dzięki zajęciom, uczniowie dowiedzieli się jak realnie mogą wpływać na zmiany w swoich miejscowościach. Dowiedzieli się czym jest budżet obywatelski, konsultacje społeczne, czy Lokalne Grupy Działania. Poznali efekty Funduszy Europejskich w ich najbliższym otoczeniu. Zajęciom, jak co roku towarzyszyły inspirujące materiały dydaktyczne: film animowany, broszury i gra planszowa, w której uczniowie zarządzali swoim „miastem idealnym”, a praktyce uczyli się jak bardzo oni sami mają wpływ na zmiany w swoich miejscowościach.

"Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja spodobała się uczniom. Wierzymy, że wiedza i umiejętności zebrane podczas zajęć pozwolą im jeszcze lepiej zrozumieć nie tylko potrzeby ich miejscowości, ale przede wszystkim to, jak duży wpływ mają oni sami, jako mieszkańcy, na zmiany w swoim otoczeniu" – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kosow_Lacki_SPimKSW

Fot. Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim

To jednak nie wszystko! Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami wzięli udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!”, gdzie zgłaszali pomysły zmian w lokalnej i szkolnej przestrzeni. W tegorocznej edycji nagrodzono aż 37 placówek z Polski Wschodniej. Nagrody otrzymali również reprezentujący je nauczyciele.

„Lekcja o Funduszach Europejskich” to akcja edukacyjna organizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej cyklicznie od 2011 roku. Projekt skierowany jest do szkół Polski Wschodniej. Dzięki akcji uczniowie mają możliwość zapoznania się z tematyką Funduszy Europejskich w ciekawy i nieszablonowy sposób. Szkoły, które przystępują do projektu, otrzymują bezpłatnie pakiet atrakcyjnych materiałów dydaktycznych.