Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Coraz więcej innowacyjnych pomysłów w projekcie Platform startowych programu Polska Wschodnia

Od początku roku już 1200 pomysłów biznesowych opartych na innowacyjnej usłudze lub produkcie wpłynęło do 6-ciu Platform startowych programu Polska Wschodnia. Ponad 150 przedsiębiorców korzysta ze wsparcia doradczego służącego rozwojowi działalności ich start-upów w ramach tzw. inkubacji oferowanych przez Platformy startowe.

"W Polsce nie ma drugiej inicjatywy, która tak kompleksowo wspiera innowacyjne pomysły biznesowe na tak wczesnym etapie ich rozwoju. Duże zainteresowanie Platformami startowymi wśród pomysłodawców oznacza, że ten instrument skierowany do osób, które mają innowacyjny pomysł na usługę lub produkt i chcą skutecznie przekształcić go w dochodowy biznes jest nie tylko popularny, ale przede wszystkim potrzebny" – powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Czym są Platformy startowe?

Platformy startowe to kompleksowy program wsparcia dla osób mających pomysł na innowacyjny biznes i chcących założyć go w Polsce Wschodniej. A konkretnie Platformy startowe to partnerstwa zrzeszające ośrodki innowacji, szkoły wyższe, fundusze venture capital i przedstawicieli biznesu – pełna profesjonalizacja usług!

To jedyny tego typu i realizowany na tak szeroką skalę program w kraju, służący wsparciu rozwoju start-upów. Do 2023 roku szansę na rozwój otrzyma niemal 1500 najbardziej obiecujących pomysłów na biznes.

Platformy startowe dają szansę wszystkim tym, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes, ale nie bardzo wiedzą jak go zrealizować. „Szyty na miarę” program wsparcia ma za zadanie pomóc w wypracowaniu rentownego modelu biznesowego. Platformy startowe są więc dla wszystkich tych, którzy wiedzą „co”, ale nie wiedzą „jak”!

Wystarczy zaprezentować swój pomysł ekspertom z wybranej Platformy i po pozytywnej ocenie zacząć inkubację!

Inkubacja, jak to strasznie brzmi …

A jednak wcale takie straszne nie jest, ponieważ inkubacja to intensywny program szkoleń, którego celem jest rozwój pomysłu i wypracowanie modelu biznesowego, przy wsparciu doświadczonego menedżera oraz pakietu usług dopasowanych do potrzeb start-upu (m.in. informatycznych, inżynieryjnych, marketingowych). Inkubacja trwa klika miesięcy i jest bezpłatna.

Można ją przejść w ramach określonej ścieżki branżowej, która wpisuje się w tzw. ponadregionalne inteligentne specjalizacje Polski Wschodniej, np. ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), produkcja żywności, Smart City/Transport i motoryzacja, czy lotnictwo.

Kiedy start-up będzie gotów do wejścia na rynek, może ubiegać się o nawet 800 tys. zł bezzwrotnej dotacji na wejście na rynek i pierwszą sprzedaż. Konkurs dla pierwszych wyinkubowanych start-upów zostanie ogłoszony 27 czerwca br., a nabór wniosków ruszy pod koniec lipca br.

Kto może aplikować do Platform startowych?

Pojedyncze osoby lub zespoły, bez względu na miejsce zamieszkania (warunkiem jest założenie start-upu w Polsce Wschodniej). Ważne, aby pomysł nie był przedmiotem działalności gospodarczej już prowadzonej przez pomysłodawców.

Gdzie te Platformy?

Pomysły można zgłaszać do jednej z sześciu Platform startowych, działających w Polsce Wschodniej:

  • Platform startowa „Start-up Heroes” w Olsztynie – Animator Miasto Olsztyn – Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: ICT, produkcja żywności, ekoenergetyka.
  • Platforma startowa ”Hub of Talents 2” w Białymstoku – Animator Miasto Białystok - Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: metalowo-maszynowa, związana z przetwórstwem metali i wytwarzaniem maszyn, IT/ICT oraz specjalizacja horyzontalna.
  • Platform startowa „Wschodni Akcelerator Biznesu” w Puławach – Animator Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: ekologia, żywność i produkty rolno-spożywcze, ICT.
  • Platforma startowa „Unicorn Hub” w Lublinie – Animator Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”. Specjalizacje branżowe: IT/ICT, Smart City/transport i motoryzacja, medycyna/zdrowie publiczne.
  • Platforma startowa „IDEALIST” w Lublinie – Animator Park Naukowo-Technologiczny Energii Sp. z o.o. Specjalizacje branżowe: ICT, energetyka, medycyna/turystyka/zdrowie.
  • Platform startowa „Start in Podkarpackie” w Rzeszowie – Animator Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Specjalizacje branżowe: IT/ICT, lotnictwo, motoryzacja, budownictwo.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.platformystartowe.gov.pl.

Start-up Summer Camp

Co więcej, w dniach 30-31 sierpnia w Rynie zaplanowana jest II edycja Start-up Summer Camp – imprezy edukacyjno-networkingowej dla środowiska startupowego z Polski Wschodniej, organizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Inwestycji i  Rozwoju.

"Naszym celem jest stworzenie okazji do wymiany doświadczeń, edukacji oraz nawiązania relacji biznesowych" – mówi wiceminister A. Hamryszczak.

Wydarzenie jest więc unikatową okazją do tego, aby przedstawiciele startupów wspartych ze środków Programu Polska Wschodnia spotkali się w jednym miejscu. Przez dwa dni praktycy, innowatorzy oraz zaproszeni goście będą mogli motywować, udzielać wsparcia, uczyć i inspirować.

Pierwsza edycja Start-up Summer Camp odbyła się w 2017 roku.