Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Innowacje w Łomży

Kolejne już, piąte, spotkanie informacyjne z cyklu „Innowacyjna firma. Wsparcie dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich” odbyło się 13 czerwca 2018 r. w Łomży. Podczas spotkania w Parku Przemysłowym Łomża zaprezentowano ofertę Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców. W spotkaniu wziął udział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, a także prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

"Łomża, choć pamięta o tradycji i w tym roku świętuje swój jubileusz (600-lecie nadania praw miejskich – przyp. autora), dziś stawia na nowoczesność i innowacje" - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, rozpoczynając spotkanie.
"Państwa obecność na dzisiejszym spotkaniu to dowód na to, że firmy chcą się rozwijać, sięgać po innowacyjne rozwiązania, myślą również o obecności na rynkach zagranicznych. Tym bardziej cieszymy się, że, oferując konkretne możliwości wsparcia, również finansowego, możemy Państwu w tym pomóc" - dodał.

Wiceminister Adam Hamryszczak  przemawia

Zgromadzeni przedsiębiorcy zapoznali się z założeniami Konstytucji Biznesu, na którą składa się pakiet 5 ustaw, stanowiących kluczowy etap reformy prawa gospodarczego, zapowiedzianej w Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

W dalszej części zaprezentowano możliwości wsparcia firm na różnych etapach rozwoju przedsiębiorstwa z programów krajowych (Progam Inteligentny Rozwój - POIR i Program Polska Wschodnia - POPW) i regionalnego programu województwa podlaskiego. Poruszono także temat wsparcia przedsiębiorców w rozwoju działalności na rynkach zagranicznych.

Przedstawiciel Ministestwa Inwestycji i Rozwoju zapowiedział także powstanie kolejnego narzędzia służącego wsparciu przedsiębiorców, którzy chcą realizować projekty badawczo-rozwojowe, inwestować w innowacje, a mają niewielkie lub nie mają wcale doświadczenia w pozyskiwaniu Funduszy Europejskich oraz w przygotowywaniu takich projektów. STEP – Sprawdź swój Eksperymentalny Pomysł. W tym projekcie eksperci będą pomagali wnioskodawcom zweryfikować poziom innowacyjności ich pomysłów biznesowych i określali, jak bardzo wpisuje się w założenia ogłaszanego konkursu i ewentualnie, w jakim kierunku należy wzmocnić pomysł w kontekście kryteriów konkursowych.

Ostatnim elementem spotkania były konsultacje indywidualne z przedstawicielami instytucji udzielających wsparcia z Funduszy Europejskich.

Partnerzy Spotkania

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego/Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, Agencja Rozwoju Przemysłu. 

***

„Innowacyjna firma. Wsparcie dla przedsiębiorców z Funduszy Europejskich” to cykl spotkań, które odbywają się od 2016 r. w różnych miastach Polski i dotyczą głównie wsparcia firm w realizacji innowacyjnych projektów. Są to spotkania dla małych i średnich przedsiębiorstw, a prowadzą je eksperci z różnych instytucji zajmujących się wdrażaniem poszczególnych form wsparcia.

Głównymi założeniami spotkań są:

  • zachęcenie przedsiębiorców do poszukiwania możliwości inwestowania w know-how, nowoczesne produkty i usługi, które są wynikiem prac naukowców.
  • prezentacja konkretnej oferty (POIR, POPW, programy regionalne) dla przedsiębiorców z regionu ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykorzystywania i wdrażania przez nich innowacji (efektów prac w zakresie B+R).

W 2018 roku odwiedziliśmy Stalową Wolę, Zamość, Kępno, Słupsk i Łomżę. Po wakacyjnej przerwie planujemy kolejne spotkania: w Kaliszu, Kędzierzynie-Koźlu, Częstochowie i Włocławku. Serdecznie na nie zapraszamy.

Prezentacje: