Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Kreatywne biznesy

Własna firma wymaga przygotowania merytorycznego i finansowego. Bez pieniędzy jest szczególnie trudno, a niewielu młodych przedsiębiorców może pozwolić sobie na kredyt bankowy lub pomoc inwestorów. W takich sytuacjach innowacyjnym firmom pomagają Fundusze Europejskie. Dobrym przykładem są Plantalux i Pakomatic, firmy z Polski Wschodniej, które dostały szansę na rozwój i świetnie ją wykorzystały.

Programy, które umożliwiają zaistnienie na rynku oraz przyspieszają rozwój projektów start-upowych łączą potencjał początkujących przedsiębiorców z doświadczeniem dużych korporacji. To możliwość intensywnej pracy nad produktem lub usługą we współpracy z ekspertami, przyszłymi odbiorcami i partnerami biznesowymi.

Zielono mi...

Plantalux to rodzinna firma z Lubelszczyzny specjalizująca się w zaawansowanej technologii wspomagania wzrostu roślin. Światło, wilgotność powietrza i temperatura są ściśle kontrolowane wewnątrz pomieszczenia tak, aby odpowiednio pobudzać ich rozwój. Takie warunki występują w szklarniach lub na farmach wertykalnych. Poszczególne rośliny są tam umieszczone jedna nad drugą, a wszystkie składniki odżywcze są podawane wprost do korzeni. Opracowany przez braci – Jakuba i Rafała Lachowskich – innowacyjny pomysł przerodził się w rynkowy model biznesowy dzięki wsparciu Platform startowych Programu Polska Wschodnia. Firma pracowała nad rozwojem swojego pomysłu pod okiem ekspertów w Platformach. Później z ich pozytywną rekomendacją starała się o dotację na dalszy rozwój i pierwszą sprzedaż swojego produktu. W 2016 roku przedsiębiorstwo otrzymało dofinansowanie na wdrożenie opraw oświetleniowych, które sa przeznaczone do wspomagania wzrostu roślin. Aktualnie naszą ofertę stanowią już nie tylko lampy LED, ale także systemy sterowania i urządzenia analizujące klimat. W 2021 roku pojawi się komputer klimatyczny, czyli narzędzie do zarządzania temperaturą ogrzewania, wentylatorami, systemami chłodzącymi, wilgotnością oraz nawożeniem. – Technologię zastosowano najpierw na rynku lokalnym, jednak zainteresowanie nią szybko przekroczyło nasze oczekiwania. 

"Przedsiębiorstwo obecnie obsługuje klientów z całego świata – opowiada Rafał Lachowski, Dyrektor ds. Rozwoju. Umożliwiamy szklarniom produkcję roślin nawet w okresie zimowym, kiedy sama energia słoneczna jest niewystarczająca do prawidłowej uprawy. Lepsza jakość światła dla roślin gwarantuje dostępność świeżych warzyw przez cały rok. To także korzyści dla lokalnych społeczności, ponieważ skracamy łańcuchy dostaw. Nasze lampy LED to niższe rachunki za energię elektryczną. Charakteryzują się długą żywotnością. Pośrednio obniżamy więc koszty wymiany źródeł światła i nie generujemy odpadów - dodaje"

Szklarnia z lampami led od Plantalux

Podbój zagranicznych rynków

Młodzi przedsiębiorcy współpracują również z jednostkami badawczymi, gdzie powstają projekty oświetlenia dla lokalnych szklarni. Plantalux zdobył też dotacje na działalność badawczo-rozwojową i rozpoczął podbój rynków krajowych i zagranicznych. Lachowscy założyli kompletne laboratorium fotometryczne, wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia. 

"Biorąc pod uwagę potrzeby finansowe naszego przedsięwzięcia, bez wsparcia wszystkie prace zajęłyby nam dużo więcej czasu – podkreśla Rafał Lachowski. Pieniądze, które otrzymaliśmy to nieoceniona pomoc. Po zaledwie czterech latach nasze przedsiębiorstwo wciąż notuje wzrost przychodów oraz wchodzi na nowe rynki. Jeżeli mielibyśmy cofnąć się do 2016 roku, to poszlibyśmy tą samą drogą - dodaje."

Inteligentne skrzynki paczkowe

Dane rynkowe pokazują ciągły wzrost popularności zakupów online. W odpowiedzi na tę potrzebę firma Pakomatic stworzyła system automatów funkcjonujących jak skrzynki na listy. Elastyczne rozwiązanie pozwala instalować skrzynki paczkowe zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. Automaty mogą być również umieszczone w sklepach. W Pakomatic tworzymy nowoczesne rozwiązania zarówno do budynków mieszkalnych, jak i dla firm korzystających z systemu Clickk&Collect. Umożliwia on zakup produktu w sklepie internetowym oraz odbiór zamówienia w wybranym przez siebie miejscu i o dogodnej porze. 

"Najważniejszą zaletą naszych produktów jest ich elastyczność, zarówno pod kątem materiałów wykonania, jak i gabarytów skrytek. Dlatego z naszych automatów można odebrać zarówno foliopak z odzieżą, karton ze sprzętem sportowym, jak i wózek wypełniony materiałami budowlanymi – zaznacza Łukasz Łapiński, współzałożyciel i Prezes Zarządu firmy. Celem Pakomatic jest usprawnienie i automatyzacja odbioru paczek – podsumowuje."

Skrzynki pakomatic

Bezkontaktowe zakupy cieszą się teraz szczególnym zainteresowaniem. Dofinansowaniena początku drogi biznesowej ma ogromne znaczenie. Szczególnie wtedy, gdy z innowacyjnego pomysłu powstaje konkretny projekt. Ważna jest też obecność ekspertów, którzy pomagają w stworzeniu optymalnego modelu biznesowego, prototypu produktu lub usługi oraz rynkowej weryfikacji. Takie właśnie wsparcie, merytoryczne i finansowe, oferują Platformy startowe Programu Polska Wschodnia.

"Pomoc dała nam poczucie bezpieczeństwa, szczególnie na początku działalności firmy. Współpracujemy z wieloma przedsiębiorcami, zatem nawet po udanej transakcji, realizacja zamówienia to kwestia minimum roku. Nie działamy jedynie w świecie wirtualnym, projektujemy i wykonujemy fizyczne produkty, a to wymaga zainwestowania w materiały. Działalność start-upu to ciągły rozwój i inwestycje, zarówno w sprzęt jak i oprogramowanie – podkreśla Łukasz Łapiński. W przypadku Funduszy Europejskich każdy zakup musi być dobrze opisany. Dlatego warto dobrze zaplanować wszystkie wydatki. To przełoży się na łatwość i szybkość inwestycji. Dla nas najbardziej przydatne były fundusze na zatrudnienie personelu oraz mniejsze zakupy. Jestem zdania, że warto sięgnąć po dofinansowanie. Przede wszystkim, dlatego, że ciągle zachowuje się 100% udziałów, a przez to 100% motywacji" – podsumowuje Łukasz Łapiński

Należy pamiętać, że rozwój start-upów jest jednym z elementów wzrostu innowacyjności każdej gospodarki. Projekt Platformy startowe dla nowych pomysłów, z programu Polska Wschodnia, wspiera powstawanie i rozwój start-upów. Jest to pomoc dla osób i zespołów, które stawiają pierwsze kroki w innowacyjnym biznesie. Każda z Platform Startowych oferuje kilkumiesięczny intensywny program inkubacji. Jego celem jest rozwój pomysłu i wypracowanie modelu biznesowego. Młode biznesy mają szansę otrzymać dopasowane do niego usługi, między innymi informatyczne, inżynieryjne czy marketingowe. Dzięki temu powstaje prototyp przedsięwzięcia. Po zakończeniu inkubacji w Platformie startowej, najlepsze pomysły uzyskają dotacje na rozwój działalności, nawet do 1 mln zł.

Wciąż można zgłaszać projekty na innowacyjny biznes do Platform startowych. Zgłoszenia online na: www.platformystartowe.gov.pl

***

Artykuł pochodzi z Biuletynu eFEkty nr 2/52, autor: Agnieszka Jastrząbek. O tych i innych projektach, które powstały ze wsparciem Funduszy Europejskich przeczytacie w Biuletynie eFEkty.