Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

180 mln euro na start-upy w Polsce Wschodniej - jest oficjalna zgoda Komisji Europejskiej

Rok 2018 przyniesie kolejne szanse dla młodych przedsiębiorców – rusza kontynuacja działania skierowanego do start-upów! Podczas spotkania rocznego z Komisją Europejską (24 listopada 2017 r.) Program Polska Wschodnia dostał zielone światło na odblokowanie 180 mln euro alokacji w działaniu 1.1. Dziś Komisja potwierdziła to oficjalnym pismem. Już w połowie roku wybrane zostaną Platformy startowe, które po wakacjach rozpoczną przyjmowanie pomysłów na start-up.

"Od początku postęp w Platformach startowych przekraczał nasze oczekiwania - tak co do liczby zgłoszonych pomysłów, jak i zaangażowania startuperów w rozwijanie firm przy wsparciu ekspertów. To potwierdziło potencjał tkwiący w młodych ludziach i samej Polsce Wschodniej - tu można i warto robić biznes" - skomentował minister Adam Hamryszczak.
"Także instytucje biorące udział (Platformy, ich partnerzy jak i Ministerstwo Rozwoju razem z PARP) nie szczędziły wysiłku aby zapracować na sukces przedsięwzięcia. Dlatego ani przez chwilę nie wątpiłem, że pilotaż zakończy się powodzeniem, a zgoda Komisji Europejskiej będzie formalnością. Liczę, że zwiększony budżet da jeszcze lepsze efekty" - dodał minister.

 

Sukces pilotażu działania 1.1. Platformy startowe dla nowych pomysłów był głównym tematem drugiego dnia spotkania przeglądowego z Komisją Europejską. Szczególnie wiele uwagi poświęcono efektom programu i realizacji założonych celów, a także zebranym doświadczeniom.

Potwierdzono, że oferta Platform startowych uruchomiła znaczący potencjał kreatywności i przedsiębiorczego myślenia wśród młodych ludzi z całej Polski i z zagranicy. Model Platform startowych doskonale dopasował się do potrzeb, będąc narzędziem „szytym na miarę” dla młodych, ambitnych osób chcących zacząć swoją przygodę z przedsiębiorczością. O popularności i trafności oferty Platform startowych świadczy ogromne zainteresowanie, czyli ponad 2 tys. zgłoszonych, nowych pomysłów biznesowych.

Co uzyskały startupy w ramach działania 1.1. POPW. 2293 pomysły - Ekspercka ocena pomysłu i informacja zwrotna -możliwość udoskonalenia pomysłu, 210 inkubacji - wsparcie prac nad rozwojem pomysłu (opiekun, usługi, mentorzy, networking) - MVP i model biznesowy, 103 startupy dostały wsparcie finansowe na dalszy rozwój.

Pilotaż Platform startowych pokazał, w jaki sposób można efektywnie wspomagać rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości bez budowania nowych instytucji. Wykorzystując potencjał już istniejących podmiotów (np. parki naukowo-technologiczne), motywuje się je do systematycznego rozwoju i dalszej profesjonalizacji. Pilotaż stał się także katalizatorem budowy środowiska sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości startupowej – tzw. ekosystemów startupowych, w których instytucje wsparcia biznesu, uczelnie i ośrodki badawcze, samorządy, doświadczeni przedsiębiorcy i inwestorzy wspólnie wspierają startupy.

Najlepszymi ambasadorami Platform startowych i dowodem na skuteczność tej formy wsparcia są jednak same zespoły startupowe, które z sukcesem zakończyły inkubację i przekształciły innowacyjny pomysł w przedsiębiorstwa o znaczących perspektywach rozwoju i ekspansji na nowe rynki.

Logo start-upów, które wzięły udział w działaniu 1.1.2: eBUS Monitor, Plantalux, CinematicVR, Megacity, Sundose, Revas, Asami, Slavic Monsters, Prognosis, DGF, Flyps, SAL, Challengerocket, Noxon, Predictail

Platformy startowe, jako kompleksowy program akceleracji, okazały się trafną odpowiedzią Funduszy Europejskich na potrzeby makroregionu Polski Wschodniej. Warto zwrócić uwagę, że przekraczające oczekiwania efekty osiągnięto w relatywnie krótkim czasie trwania pilotażu, co pozwala liczyć na to, że działanie uruchomione w pełnej skali przyniesie równie dobre i ważne gospodarczo rezultaty.

Analizując dotychczasową realizację działania 1.1. zaproponowano także kilka niewielkich zmian, które będą sprzyjać zwiększaniu efektywności i skuteczności oferowanego wsparcia. Wśród propozycji padło m.in. zastąpienie limitu wieku (do 35 lat) – preferencją dla osób młodych, co z jednej strony otworzy Platformy startowe na nowe grupy pomysłodawców, zwiększając podaż wartościowych pomysłów biznesowych, a z drugiej stanowi odpowiedź na obserwowany trend rosnącego średniego wieku założycieli startupów w Polsce i na świecie.

Terminarz kolejnych naborów kształtuje się następująco:

Harmonogram działania 1.1, luty 2018 roku - KM POPW ustala kryteria, marzec 2018 roku - ogłoszenie konkursu 1.1.1 POPW, trzeci kwartał 2018 roku - wybór Platform startowych, czwarty kwartał - uruchomienie kolejnej edycji programów inkubacyjnych, pierwszy kwartał 2019 roku - uruchomienie naboru w poddziałaniu 1.1.2 POPW