Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Odnowiony Dworzec PKP w Białymstoku coraz bliżej. Koniec prac jesienią 2020 roku

Trwa przebudowa dworca PKP w Białymstoku. Będzie historycznie i nowocześnie. Wygląd budynku zostanie odtworzony według pierwowzoru z XIX wieku, a podróżni zyskają wygodną i w pełni dostępną przestrzeń. Modernizację dworca wspierają środki Programu Polska Wschodnia.

Przebudowa budynku odbywa się pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków. W tym tygodniu Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków, przedstawiciele generalnego wykonawcy i inwestora (PKP S.A.) przedstawili postęp prac. Przebiegają one bez opóźnień. Ze zmodernizowanej przestrzeni podróżni będą mogli korzystać już jesienią 2020 roku.

Wnętrze z XIX wieku

Po modernizacji dworzec odzyska pierwotny kształt i wystrój. Wnętrze budynku zostanie odtworzone według wzoru z czasów carskich – z XIX wieku, czyli pierwszych lat istnienia dworca. Na ściany wrócą polichromie. Będą kolumny i podwieszany sufit zdobiony sztukaterią. Wyglądem wszystko będzie jak sprzed wieku, funkcjonalnością – zgodne z najnowszymi standardami. Dworzec będzie wygodny, przestronny i co najważniejsze – dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Będzie więcej miejsca w poczekalni i na parkingu – powstaną nowe miejsca parkingowe. Bariery architektoniczne zostaną wyeliminowane – powstanie trasa wolna od przeszkód, dotykowa mapa budynku, wypukłe elementy naprowadzające na posadzce, czy winda dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Zmieni się również przestrzeń wokół dworca. Miasto zyska nową, atrakcyjną przestrzeń publiczną – przed budynkiem staną nowe ławki, będą nowe chodniki, wiaty dla rowerów i więcej zieleni.

Przebudowa dworca w Białymstoku do jeden z elementów projektu „Prace na linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok-Bielsk Podlaski (Lewki)”. Całkowita wartość tego projektu to blisko 125 ml zł, z czego ponad 85 mln zł to dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Polska Wschodnia. Przebudowa dworca rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku i zakończy się w II połowie 2020 roku.

Przebudowa dworca kolejowego w Białymstoku

źródło: Polskie Radio Białystok

Kolej na Polskę Wschodnią

Łączny budżet, jaki przeznaczono w Programie Polska Wschodnia na wsparcie inwestycji kolejowych to 330 mln euro. Do dofinansowania wybrano 8 projektów kolejowych. Do 2023 roku zmodernizowanych zostanie 541 km linii kolejowych, 10 dworców, 32 stacje i 71 przystanków osobowych. To projekty należące do tzw. Wschodniej Magistrali Kolejowej – bezpośredniego powiązania kolejowego stolic województw Polski Wschodniej. Oprócz Programu Polska Wschodnia Magistralę współfinansują: Program Infrastruktura i Środowisko, Regionalne Programy Operacyjne, instrument „Łącząc Europę” (CEF) oraz środki krajowe.

Zobacz dworce, które zostaną zmodernizowane dzięki dotacji z Programu Polska Wschodnia.

Zobacz wszystkie projekty kolejowe współfinansowane ze środków Programu Polska Wschodnia.