Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Rośnie liczba inwestycji w małych i średnich miastach Polski Wschodniej!

Coraz więcej przedsiębiorców inwestuje w małych i średnich miastach Polski Wschodniej. Dotychczas pozyskali oni blisko 460 mln zł dofinansowania unijnego – to ponad połowa inwestycji MŚP realizowanych w Programie Polska Wschodnia. A to nie koniec naborów.

Przedsiębiorcy z mniejszych miejscowości coraz śmielej sięgają po Fundusze Europejskie, o czym świadczy rosnąca liczba inwestycji. To zasługa m.in. Programu Polska Wschodnia, gdzie zarówno w 2017 r., jak i obecnie, prowadzone są dedykowane im nabory. MŚP mogą otrzymać dotacje na rozwinięcie m.in. innowacji produktowych (powstałe w wyniku prac B+R), designu czy na internacjonalizację (czyli sprzedaż towarów lub usług na zagranicznych rynkach). Dzięki tak szerokiej ofercie, z Funduszy Europejskich na rozwój mogą skorzystać firmy niezależnie od ich lokalizacji i wielkości. Skorzystają także lokalne społeczności, gdyż dotychczas wybrane projekty przyczynią się do powstania około 560 miejsc pracy.

"W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju postawiliśmy na zrównoważony terytorialnie rozwój Polski. Tworzymy więc szanse rozwojowe także średnim i małym miastom. W procesach rozwojowych kluczowa jest rola przedsiębiorców - ich zdolności kooperacyjnych, technologicznych oraz eksportowych. Dlatego tak bardzo cieszy wysoka aktywność i skuteczność MŚP w sięganiu po dotacje z Programu Polska Wschodnia" - podkreśla wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje i zapraszamy do śledzenia informacji o nowych konkursach w Programie Polska Wschodnia.

Wdrożenie wyników prac B+R

Przedsiębiorstwo Kompol z Łomży (województwo podlaskie) rozpocznie działalność produkcyjną w nowym zakładzie, gdzie zostanie wdrożony do produkcji innowacyjny produkt – ultracienkie jednowarstwowe polietylenowe opakowania spożywcze (torebki i woreczki). Firma nabywa nową linię produkcyjną, dzięki temu zwiększy przychody, pozyska nowych klientów oraz zwiększy zatrudnienie. Co więcej, realizacja projektu przyczyni się także do promocji zielonej gospodarki, poprzez wykorzystanie odpadów pochodzących z recyclingu.

Maszyna zakupiona z dofinansowania POPW - Firma Kompol

Zdjęcie: Maszyna Firmy Kompol

Plastimet – firma z Ełku (województwo warmińsko-mazurskie) dzięki dofinansowaniu z działania 1.3.1 wdrożyła wyniki własnych prac badawczo – rozwojowych, co pozwoliło uruchomić produkcję niewystępującego dotąd na rynku innowacyjnego okna PLASTIMET CLICK-ON™. Okno wykorzystuje opracowany przez Plastimet energooszczędny system profili PVC o modułowej konstrukcji.

Maszyna zakupiona z dofinansowania POPW - Firma Plastimet

Zdjęcie: Maszyna firmy Plastimet

Wzornictwo

Firma z Krosna (województwo podkarpackie) Villa Glass Studio, dzięki wykorzystaniu niezwykłej technologii pozwalającej na stapianie szkła na ręcznie rzeźbionych formach oraz jego ręczne barwienie, tworzy trójwymiarowe barwne elementy architektoniczne i dekoracyjne, np. drzwi. Korzystając z dofinansowania z działania 1.4 firma planuje pojawić się na rynkach: niemieckim, słowackim, brytyjskim, francuskim i szwajcarskim.

Projekt szklanych drzwi firmy Villa Glass

Zdjęcie: Projekt szklanych drzwi firmy Villa Glass Studio

Z dofinansowania z działania 1.4 skorzystała także firma Wikpol z Motycza k. Lublina (województwo lubelskie), oferująca m.in. zrobotyzowane linie przemysłowe. Chcąc poprawić identyfikację wizualną swoich produktów firma wprowadziła zmiany polegające m.in. na ujednoliceniu szaty graficznej produktów, materiałów promocyjnych a nawet środków transportu służących dystrybucji. Dzięki temu wzrasta konkurencyjność firmy.

Identyfikacja wizualna firmy Wikpol

Zdjęcie: Identyfikacja wizualna firmy Wikpol

Internacjonalizacja

Firma Globalo Max z Makowa (województwo podkarpackie), dzięki dotacji z działania 1.2, zdobyła 4 zagraniczne kontrakty handlowe oraz planuje sprzedaż swoich produktów - okapów wyspowych i przyściennych - w Czechach i na Słowacji.

Stanowisko firmy Globalo Max

Zdjęcie: Stoisko firmy Globalo Max

Z działania 1.2 skorzystało także przedsiębiorstwo Stefik z Gnojna (województwo świętokrzyskie). Z pomocą Programu Polska Wschodnia jeszcze w tym roku pojawi się ono wraz ze swoimi produktami – fasolą i grochem, we Francji, w Republice Południowej Afryki oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dofinansowanie zostanie przeznaczone m.in. na przeprowadzenie pogłębionych badań rynkowych, przygotowanie obsługi formalno-prawnej, projekty wzornicze i kampanie reklamowe.

Stoisko firmy Stefik

Zdjęcie: Stoisko firmy Stefik

***

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Służy rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie produktów sieciowych, wykorzystanie wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Budżet programu to 2 mld euro.