Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Wdrażanie innowacji – znamy zwycięzców konkursu

33 innowacyjne rozwiązania mają szansę pojawić się już wkrótce na rynku dzięki niemal 142 mln zł z Programu Polska Wschodnia (POPW). Rozstrzygnięto pierwszy konkurs w poddziałaniu 1.3.1 Wdrażanie innowacji przez MŚP, wspierającym przedsiębiorców w komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Łączna wartość zwycięskich projektów to ponad 274 mln zł.

"Duże zainteresowanie pierwszym naborem świadczy o tym, że firmy chcą wprowadzać na rynek innowacyjne produkty i usługi. Wysoka jakość zgłoszonych projektów wpłynęła na naszą decyzję o zwiększeniu puli konkursu do 142 mln zł. Początkowo planowaliśmy przeznaczyć na niego 80 mln zł" – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.
"To dobra prognoza przed kolejnym naborem, którego ogłoszenie planowane jest w maju br. Tym razem do efektywnego rozdysponowania będzie 135 mln zł" – dodał wiceszef resortu.

O dofinansowanie mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa należące do ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych (grupa minimum pięciu firm współpracujących ze sobą w pokrewnych branżach), które obejmują swym zasięgiem nie mniej niż dwa województwa, w tym co najmniej jedno z Polski Wschodniej.

Zwycięskie projekty zgłosili m.in. przedsiębiorcy z branży fotowoltaicznej, maszynowej, budowlanej, meblarskiej, motoryzacyjnej i lotniczej, medycznej, opakowań, tworzyw sztucznych oraz recyklingu. Dotację z POPW będą mogli przeznaczyć na realizację poszczególnych etapów procesu inwestycyjnego, którego finałem będzie wprowadzenie na rynek nowego produktu. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich firmy z makroregionu będą skuteczniej budować swoją przewagę rynkową. Zachęci je to też do wprowadzania kolejnych nowatorskich rozwiązań , a przez to wpłynie na ich dalszy rozwój.  

Lista projektów wybranych do dofinansowania znajduje się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - Instytucji Pośredniczącej POPW.