Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Platformy startowe w Polsce Wschodniej wybrane!

Oczekiwana pełna edycja Platform startowych właśnie rusza – wiemy, które 6 partnerstw będzie wspierać innowacyjne start-upy w ich drodze na globalny rynek. Nabór pomysłów ruszy w styczniu przyszłego roku. Szansę na kompleksowe wsparcie zyska w najbliższych latach ponad tysiąc start-upów!

Platformy startowe dla nowych pomysłów w Polsce Wschodniej to unikalne w skali kraju, kompleksowe, ale szyte na miarę, wsparcie dla start-upów, czyli początkujących innowacyjnych firm, których pomysł biznesowy ma potencjał do osiągnięcia rynkowego sukcesu.

"Start-upowy trend trwa i chcielibyśmy go utrzymać.  Zależy nam na tym, żeby powstające ekosystemy start-upowe przez lata skutecznie wspierały rozwój przedsiębiorczości oparty na ścisłej współpracy szeregu instytucji – ośrodków innowacji, uczelni, przedsiębiorstw i środowiska inwestorskiego. Dlatego wybraliśmy 6  najlepszych projektów Platform startowych, które już w styczniu rozpoczną nabór nowych pomysłów. Pomysłów, które zostaną przekute w rentowny innowacyjny biznes" - podkreśla minister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

Od pomysłu w Platformie startowej  do dotacji na rozwój działalności biznesowej

Jeśli masz pomysł na innowacyjny produkt bądź usługę i chcesz otworzyć firmę w województwie lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim to właśnie dla Ciebie są Platformy startowe. Zanim pójdziesz zarejestrować firmę skorzystaj z ich wsparcia. Na początku nie otrzymasz pieniędzy, lecz nieocenioną  ekspercką pomoc, dzięki której dopracujesz  swój pomysł, tak by mógł stać się dochodowym biznesem. Jeśli z sukcesem przejdziesz przez intensywny proces tzw. inkubacji, możesz ubiegać się o dotację na rozwój swojej działalności – aż do 800 tys. zł!

Inkubacja to wsparcie na etapie tworzenia przedsiębiorstw w obszarach oceny rynku i komercyjnego potencjału pomysłu, pracy nad prototypem, a także zapewnianie szkoleń i usług doradczych (np. w zakresie organizacji przedsiębiorstwa, usługi prawne, księgowe). Udział w inkubacji jest dla start-upu bezpłatny.

 

"Platformy startowe to miejsca stworzone dla osób kreatywnych - gwarantują ciężką pracę ale i bardzo intensywny rozwój, często potwierdzony przez rynek. W nowej edycji szansę na realizację pomysłów biznesowych w makroregionie otrzyma znacznie większa liczba osób. Ich osobisty sukces będzie również stanowił o rosnącej sile regionalnych gospodarek. Nie boję się o brak chętnych, bo jak pokazał pilotaż, osób kreatywnych, chcących prowadzić innowacyjny biznes z Polski Wschodniej nie brakuje" - dodaje minister Hamryszczak.

Branżowe specjalizacje Platform

Każda z Platform startowych oferuje co najmniej jedną ścieżkę inkubacyjną przygotowaną na potrzeby konkretnej branży wpisującej się w tzw. ponadregionalne inteligentne specjalizacje Polski wschodniej.  

Dostępne specjalizacje branżowe to:

 • ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne);
 • Produkcja żywności;
 • Branża metalowo-maszynowa (przetwórstwo metali i wytwarzanie maszyn);
 • Energetyka;
 • Turystyka, medycyna i zdrowie;
 • Smart City/Transport i motoryzacja;
 • Ekologia;
 • Lotnictwo;
 • Motoryzacja;
 • Budownictwo.

Nowe Platformy startowe

Na konkurs wpłynęło 12 propozycji. Wyselekcjonowaliśmy 6 partnerstw, które będą wspierać innowacyjne start-upy w ramach tzw. inkubacji:

 • Platform startowa „Start-up Heroes” w Olsztynie – Animator Miasto Olsztyn – Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: ICT, produkcja żywności, ekoenergetyka.
 • Platforma startowa ”Hub of Talents 2” w Białymstoku – Animator Miasto Białystok - Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: metalowo-maszynowa, związana z przetwórstwem metali i wytwarzaniem maszyn, IT/ICT oraz specjalizacja horyzontalna.
 • Platform startowa „Wschodni Akcelerator Biznesu” w Puławach – Animator Puławski Park Naukowo-Technologiczny. Specjalizacje branżowe: ekologia, żywność i produkty rolno-spożywcze, ICT.
 • Platforma startowa „Unicorn Hub” w Lublinie – Animator Polska Fundacja Ośrodków Wspomagania Rozwoju Gospodarczego „OIC Poland”. Specjalizacje branżowe: IT/ICT, Smart City/transport i motoryzacja, medycyna/zdrowie publiczne.
 • Platforma startowa „IDEALIST” w Lublinie – Animator Park Naukowo-Technologiczny Energii Sp. z o.o. Specjalizacje branżowe: ICT, energetyka, medycyna/turystyka/zdrowie.
 • Platform startowa „Start in Podkarpackie” w Rzeszowie – Animator Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Specjalizacje branżowe: IT/ICT, lotnictwo, motoryzacja, budownictwo.

Mapa Platform startowych

W najbliższych tygodniach partnerstwa podpiszą umowy, na mocy których już oficjalnie staną się operatorami Platform startowych. Na działalność otrzymają w sumie  108,4 mln zł dofinansowania, w tym  92,1 mln EFRR w Programie Polska Wschodnia.

Szczegóły dotyczące oferty inkubacyjnej poszczególnych Platform startowych będą ukazywały się sukcesywnie na stronach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Platform startowych (premiera nowej strony już w połowie listopada).

***

Program Polska Wschodnia jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Służy rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Z Programu dofinansowywane są projekty nastawione na biznes: aktywizacja start-upów, wdrażanie innowacji, zdobywanie zagranicznych rynków, tworzenie produktów sieciowych, wykorzystanie wzornictwa przemysłowego oraz projekty infrastrukturalne: drogi, ekologiczny transport miejski, koleje. Budżet programu to 2 mld euro.